На кръглата маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“, проведена в София на 9 октомври 2024 г., Анета Драганова, председател на Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването (АПАЗ), подчерта значението на комплексната грижа за пациентите с мозъчни заболявания. Тя изрази сериозната нужда от регламент, който да позволява на психолози и психиатри да работят директно с пациентите в болниците, особено в моментите, когато те научават своите диагнози. Освен това, Драганова акцентира върху необходимостта от клинична пътека, която да осигури на пациентите достъп до психологическа консултация. Тя посочи тези аспекти като ключови за подобряване на грижата и подкрепата за пациентите.

Целта на събитието бе да се потърси път за елиминиране на несъответствието между значимостта на проблема с мозъчните заболявания от една страна и недостатъчната информираност на обществото, ограничените ресурси за изследвания, обучение на специалистите и лечение на мозъчните заболявания – от друга. Заболяванията, свързани с мозъка, са сред водещите здравни проблеми в Европа, в частност и в България. По данни на ЕК около 179 милиона европейци живеят с мозъчно заболяване.

Смята се, че всеки трети човек ще страда от неврологично и/или психично разстройство в определен момент от живота си. Мозъчните заболявания са водещата причина за години живот, коригирани в инвалидност (DALYs), и втората водеща причина за смърт в световен мащаб. Доклад на European Brain Council (EBC) показва, че преките разходи за здравеопазване и немедицинските разходи в Европа, свързани с мозъчните заболявания, съставляват 60% от общите разходи и възлизат на 800 млрд. евро годишно.

Останалите непреки разходи (почти 40%) се дължат на загубена производителност. На европейско равнище този бюджет за здравеопазване далеч надхвърля бюджета за сърдечносъдови заболявания, рак и диабет взети заедно. Очаква се тези разходи да се увеличат още повече със застаряването на европейското население и неговата податливост на мозъчни разстройства.

В България, по данни на Brain Health Atlas за 2021 г., мозъчните заболявания, които оказват най-голяма тежест върху обществото в България, са инсултът, неврологичните и психичните разстройства. Загубените години живот, коригирани с инвалидност (DALYs), вследствие на мозъчни заболявания в страната към 2021 г., възлизат на близо 853 хил. Заболеваемостта от мозъчни заболявания у нас през 2022 г. наброява над 1 270 000 случая, а броят на починалите вследствие на тези заболявания е над 33 000.

„За съжаление, това значимо предизвикателство остава извън фокуса на общественото внимание и въпреки усилията и отделни успехи, до този момент темата не е разглеждана задълбочено в своята цялост. Основната причина за това е, че проблемът е сложен и разнолик, има неизвестни, има и стигма, свързана с голяма част от заболяванията. Затова и често темата остава избутана встрани, без да ѝ се отделя необходимото внимание“, каза чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ и председател на Българското дружество по неврохирургия.

Здравният икономист и член на УС на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ Аркади Шарков представи данни и за икономическата тежест на мозъчните заболявания върху системата на здравеопазването.

„Преките здравни разходи за лечение на мозъчни заболявания глобално възлизат на 1,14 трилиона долара годишно. Икономическата цена на неврологичните заболявания се очаква да нарасне значително с нарастването на населението и стареенето. Непреките разходи, включително загуба на производителност и разходи за болногледачи, представляват 50% от общата икономическа тежест, което подчертава необходимостта от спешни действия за смекчаване на тези въздействия. Проучвания сочат, че подобряването на превенцията, лечението и рехабилитацията може да спести над 4 трилиона долара в световен мащаб до 2030 г.“, сподели Аркади Шарков.

Категории