Обща информация

Какво представлява атопичният дерматит (АД)?

Атопичният дерматит (АД) е хронично, рецидивиращо кожно заболяване, познато като атопична или ендогенна екзема. АД е имуно-медиирано възпалително заболяване. Причините са комплексни и все още не са изяснени.

Кой боледува от АД и защо?

Проявява се в детска възраст, най-често в първите 6 месеца след раждането.

Пациентите с астма, алергичен ринит и алергичен конюнктивит и роднините на такива пациенти са със значително по-висок риск от АД.

Симптоми при Атопичен дерматит

Сърбеж на кожата, напукана и лющеща се, сърбяща кожа, чувствителна и болезнена кожа, обриви по тялото, неспокоен сън, поява на червени петна по дланите, стъпалата, глезените, китките, шията, горната част на гърдите, клепачите, сгъвките на лактите и коленете, а при деца по лицето и скалпа.

Какво трябва да знаят майките на деца с АД?

Около 20-30% от децата страдат от това заболяване, което на практика означава, че 1/4 от тях са с атопичен дерматит. Най-важното е, че голяма част от децата „израстват“ това кожно заболяване. Според статистиката около 75% от заболелите оздравяват до пубертета. Лошата прогноза за дълготрайно протичане на атопичния дерматит е обикновено в случаите, когато заболяването е започнало много рано. Най-често в семейството има майка, баба, баща и/или други близки роднини, които са с атопичен дерматит, сенна хрема, бронхиална астма или алергичен конюнктивит. Тези деца са с по-тежко генетично обременяване и често имат нарушена бариерна функция на кожата, дължаща се на т. нар филагринови мутации. Пациентите с тежки форми на атопичен дерматит най-често са точно от тази група.

Можем ли да предотвратим обострянето на тези симптоми?

  • Овлажнявайте кожата си поне два пъти дневно. Изберете продукт или комбинация от продукти, които работят добре за вас, познавайки разликата между овлажнители и хидратанти.
  • Познавайте тригерите, които обострят състоянието ви. Част от тях могат да включват пот, стрес, продукти за лична хигиена, почистващи препарати, прах и полени. Намалете излагането си на тях, доколкото е възможно.
  • При бебетата и децата с атопичен дерматит е възможно да възникват епизоди след консумацията на определени храни, в т.ч. яйца, мляко, соя и пшеница. Разговаряйте с педиатъра си, който може да ви съдейства за установяването на потенциални хранителни алергии.
  • Ограничете времетраенето на къпането до 10–15 минути и използвайте по-скоро хладка до топла, отколкото гореща вода.
  • Използвайте неутрални сапуни за чувствителна кожа и избягвайте парфюмирани и антибактериални средства за лична хигиена, тъй като те в по-голяма степен изсушават кожата.
  •  Подсушавайте се внимателно, използвайки мека кърпа и потупващи движения. Нанасяйте овлажняващ продукт, докато кожата ви е все още влажна.

Кога да посетим лекар?

Обезателно посетете лекар, ако вие или детето ви:

  • Изпитвате дискомфорт до степен, в която не можете да спите или функционирате нормално.
  • Страдате от кожна инфекция с индикации като червени рески, загнояване, жълти крусти.
  • Продължавате да изпитвате тежки симптоми, независимо от предприетите в домашни условия мерки.
  • Потърсете незабавна лекарска помощ, ако обривът на детето ви изглежда инфектиран или е съпроводен от треска.

Как се диагностицира заболяването?

  • Тъй като към момента няма сигурно лабораторно изследване за диагностициране на атопичния дерматит, диагнозата се определя преди всичко въз основа на клиничен преглед. За целта лекарят прави оглед на кожата и задава въпроси относно личната и семейна история на атопия, включително астма, алергичен ринит, алергичен конюнктивит, екземи.
  • За изключването на други кожни заболявания и идентифицирането на придружаващи състояния може да се приложат и т.нар. пач (patch) или кожни алергологични тестове.
  • Ако подозирате, че симптомите ви може да са свързани или да се обострят от конкретна храна, обезателно споделете това с лекаря си, за да може да се потърсят и евентуални хранителни алергии.

Какви са възможните усложнения при АД?

Усложненията при атопичен дерматит може да включват:

  • Астма и алергичен ринит. Екземата често предшества тези състояния, като над 50% от децата и бебетата с атопичен дерматит развиват астма и сенна хрема преди 13-годишна възраст.
  • Хронично сърбяща и загрубяла кожа. Т.нар. невродерматит (лихен симплекс хроникус) започва като участък от сърбяща кожа, прогресивно влошаваща се под въздействието на непрекъснато чесане, което може да прерасне в навик. С времето може да се стигне до видоизменяне на кожата – обезцветяване, удебеляване и загрубяване.
  • Кожни инфекции. Повторяемото разчесване може да доведе до разраняване на кожата, което увеличава риска от проникване на бактерии и вируси и последващото инфектиране.
  • Иритативен дерматит на ръцете. Особено засегнати са лица, чиято работа е свързана с непрекъснато мокрене на ръцете и незащитено боравене с агресивни сапуни, почистващи препарати и дезинфектанти.
  • Алергичен контактен дерматит. Често придружаващо заболяване при пациентите с атопичен дерматит.
  • Разстроен сън. Порочният кръг сърбеж-разчесване може сериозно да влоши продължителността и качеството на съня.

Тежест на заболяването

Пациентите с АД изпитват неудовлетвореност, смущение, социална изолация и тормоз от заболяването.

Има ли лечение за атопичен дерматит (АД)?

Преди да се започне лечение, на пациента се назначават редица изследвания, които имат за цел да установят дали той е подходящ за определен тип лечение. При необходимост и по преценка на лекуващия лекар се назначават и консултации с други специалисти – кардиолог, гастроентеролог, ревматолог и др.

  • Кортикостероидни кремове за екзема по лекарско предписание, които контролират сърбежа и възстановяват кожата. Тези продукти обичайно се нанасят след овлажняващ козметичен продукт съгласно инструкциите на листовката. Прекомерната им употреба е свързана с някои странични ефекти като изтъняване на кожата.
  • Кремове с калциневринови инхибитори (такролимус и пимекролимус), които нормализират имунния отговор, облекчавайки възпалението и сърбежа. Отново се нанасят върху овлажнена кожа, като особеното при тях е, че след това трябва да се избягва излагането на силна слънчева светлина.
  • Антибиотици. Предписването им се налага единствено при наличието на бактериална инфекция и отворено нараняване на кожата. Възможно е да ви бъдат назначени както антибиотичен крем, така и кратък курс с орални антибиотици за потискането на инфекцията.
  • Противовъзпалителни лекарства за перорален прием. При някои по-тежки случаи се налага прием на орални кортикостероиди като преднизон. Този тип лекарства са много ефективни, но са противопоказани за дългосрочен прием поради наличието на риск от сериозни странични ефекти.
  • Съвременни решения за лечение на умерен до тежък АД – JAK-инхибитор и биологична терапия Интерлевкин. Вече има три варианта за лечение за средно тежките и тежки форми на атопичен дерматит. Тези лекарства са одобрени от Американската и Европейската агенции по лекарства и вече се поемат от НЗОК – изписват се от дерматолог и след одобрение от комисия. Две от лекарствата се приемат ежедневно под формата на таблетки, а третото се прилага инжекционно, на интервали от няколко месеца.


Как се лекува АД при бебета и деца?

Лечението на атопичен дерматит при бебета и деца включва:

  • Идентифициране и избягване на кожните дразнители.
  • Избягване на екстремни температури – както прекалено топли, така и прекалено студени.
  • Овлажняване на бебешката кожа с масла за вана, кремове и мази.

Консултирайте се с педиатъра си относно тези мерки, ако те не дадат резултат или ако обривите се влошават и изглеждат инфектирани. В такъв случай лекарят може да прецени, че детето се нуждае от прескрипторно лекарство за овладяване на обрива и/или инфекцията. Той, също така, може да предпише и орален прием на антихистамини за облекчаване на сърбежа и предизвикване на нежеланата при възрастните сънливост, която може да бъде от полза за по-лесното понасяне на дискомфорта при по-малките.

При всички случай от решаващо значение е преценката на лекуващия лекар за започване на лечението!

Любопитни факти за АД

АД е най-разпространеният вид екзема, засягащ до 20% от децата и до 3% от възрастните. Епидемиологичните сведения показват, че честотата на състоянието се е увеличила 2–3-кратно през последните десетилетия в модерните общества.

Показателен е и фактът, че децата в западното полукълбо са значително по-засегнати от атопичен дерматит в сравнение с тези в източното. Състоянието е хронично и периодично може да затихва и да се обостря, като често е съпътствано от други видове екзема, алергичен ринит, алергичен конюнктивит и астма.

Проучванията от последните години откриват мутация на гена, отговорен за производството на филагрин при някои пациенти с екзема и най-вече – с атопичен дерматит. Филагринът е вид протеин, който участва в поддържа-нето на бариерната функция на кожата, а без него обвивката ни е значително по-податлива на изсушаване и по-гостоприемна към вируси и бактерии. Това е и причината, поради която кожата на много хора с атопичен дерматит е толкова суха и податлива към инфекции.

За по-леките форми съществуват лечения и мерки за самопомощ, които могат да успокоят сърбежа и да намалят последващите епизоди. В това число попадат избягване на агресивни измиващи средства, редовно овлажняване на кожата, както и прилагането на медицински мази и кремове за екзема.

Административни изисквания за издаване на протокол при лечение на умерен до тежък АД в извънболничната помощ

Преглед от лекар-специалист и назначаване на терапия за домашно лечение

При потвърждаване на Вашата диагноза „умерен до тежък дерматит“ лекарят ще Ви предпише терапия за домашно лечение. Съгласно установения терапевтичен подход, при лечението на умерен до тежък атопичен дерматит се прилагат локални средства (за намазване/нанасяне върху кожата), фототерапия и системни средства:

  • Системната терапия включва: кортикостероиди, азатиоприн, циклоспо-рин, метотрексат.
  • Локалната терапия (за намазване/нанасяне върху кожата) включва: емолиенти, антисептици, локални кортикостероиди, локални калциневринови инхибитори, антимикробни средства.

При липса на задоволителен ефект до 12 седмици от поне едно средство за системна терапия в комбинация с локална терапия, лекуващият Ви лекар може да обмисли и да Ви предложи лечение с биологична терапия или с Янус-киназен инхибитор.

За тази цел следва да се подготви медицинска документация, която да потвърди следното:

  • Код на заболяването (МКБ) L20.8, който да фигурира в документите
  • Давност на диагнозата ≥6 месеца, потвърдена на база на клинични данни
  • Тежест на заболяването за пациенти над 18 години и юноши над 12-годишна възраст, оценена чрез специален индекс за област и тежест на екземата (EASI ≥20), PNS>5„
  • Становище за липса на задоволителен ефект след минимум 12-седмично лечение от поне едно средство за системна терапия в комбинация с локална терапия или данни за налични противопоказания за провеждане на системна терапия или данни за възникване на нежелани лекарствени реакции към изброените по-горе системни средства
  • Клинична оценка на актуалния дерматологичен статус
  • Липса на други алтернативи за лечение при хора с умерен до тежък атопичен дерматит над 65 години и без сърдечно-съдови заболявания

Липса на изключващи критерии, които са описани по-долу (това може да е Ваше състояние, заболяване или прием на медикаменти, поради които да не е възможно да се лекувате с биологична терапия или с Янус-киназен инхибитор)

Изключващи критерии за лечение с биологична терапия или с Янус-киназен инхибитор:

  1. Бременност и лактация
  2. Активна и латентна туберкулоза, сепсис или други тежи инфекции
  3. Остър или хроничен активен вирусен хепатит
  4. Злокачествени заболявания
  5. Тежка степен на чернодробно увреждане
  6. Съпътстващо лечение с друг биологичен продукт или Янус-киназен инхибитор (JAK-инхибитор)
  7. Алергичен контактен дерматит

Нежелани лекарствени реакции, много чести и чести (съобразно досието на лекарството), които е възможно да възникнат в хода на лечение с някоя от терапевтичните възможности, заплащани от НЗОК и които трябва да липсват (т.е. да не сте изпитали), за да може лечението Ви да бъде продължено след издаване на първия протокол:

  • Инфекции на респираторния тракт
  • Акне, фоликулити
  • Гадене, главоболие, замаяност, коремна болка
  • Алергични реакции, уртикария, ангиоедем
  • Анемия, неутропения, лимфоцитопения, тромбоцитопения (Нв<80 g/dl, лимфоцити <0,5×109 Клетки/l, неутрофили <1×109 клетки/l, тромбоцити <50×109 клетки/l)
  • Повишени стойности на СРК, ASAT, ALAT
  • Хиперхолестеролемия
  • Херпес зостер
  • Съдови тромбози
  • Отлепване на ретината

Явяване пред Експертна лекарска комисия по Амбулаторна процедура №38

С подготвената от лекуващия Ви лекар медицинска документация, можете да кандидатствате пред Експертна лекарска комисия, за да започнете или да продължите лечението си с биологична терапия или с Янус-киназен инхибитор, като за целта следва да се издаде електронен протокол.

Издаването на протокол за лечение с биологични лекарствени продукти или с Янус-киназен инхибитор се осъществява от Специализирана комисия. За хората с умерен до тежък атопичен дерматит специализирани комисии има обособени и работещи* в следните болници:

  • София: УМБАЛ „Александровска“, Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда; ВМА
  • Стара Загора: УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“
  • Плевен: УМБАЛ „Д-р Георги Странски“

* В изискванията на НЗОК е посочена също УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив, но към настоящия момент тази специализирана комисия не функционира.

Електронният протокол се издава на основание на Решение на специализираната комисия по Амбулаторна процедура №38. Към всеки електронен протокол, с който е назначена лекарствена терапия, се прилагат необходимите документи (амбулаторни листове, епикризи, изследвания и др.), след което документите се изпращат по електронен път към информационната система на НЗОК.

Първият протокол се издава за период от 180 дни, а всеки следващ може да се издава за срок до 365 дни.

В качеството Ви на пациент, следва да разпишете Декларация за информирано съгласие с изискването за започване/продължаване на лечение с назначения лекарствен продукт.

Важно е да отбележите предпочитанието си за начина, по който РЗОК следва да Ви информира за резултата от експертизата: по телефон, по електронната поща или на място в съответната РЗОК.

Необходимо е да декларирате разрешение за достъп до електронното Ви здравно досие.

Срокът за получаване на резултат от експертизата е до 2 месеца.

До получаване на информация за започване или продължаване на заявеното лечение продължавате настоящата си терапия.

Електронен протокол за назначена терапия

Електронният протокол за назначената терапия и съпътстващата го документация се разглеждат от експерти на НЗОК, които на базата на конкретни основания могат да одобрят, откажат или отложат решението за старт или продължение на предложената терапия, като се аргументират за решението си.

ВАЖНО: При отлагане на протокола с искане за допълнителни данни или документи, следва същите да бъдат предоставени от Специализираната комисия в рамките на 10-дневен срок от дата на отлагане на протокола. При неспазване на посочения срок, електронната документация се архивира автоматично и процесът по издаване на електронния протокол следва да бъде стартиран отначало от специализирана комисия.

За удобство на пациентите, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) разработи нова електронна услуга, с която се разширяват начините, по които да се проверява статусът на издадения им по електронен път „Протокол за предписване на лекарства, заплащани от НЗОК/РЗОК“ (Е-протокол). Услугата е достъпна на интернет страницата на НЗОК на адрес https://reports.nhif.bg/. Справките се осъществяват чрез идентификатор на пациента (ЕГН, ЛНЧ, ССН) и национален референтен номер на Е-протокола. Чрез услугата пациентите могат да получават следната информация: номер, вид и дата на протокол, валиден от-до.

Допълнителна информация, свързана с процеса на разглеждане и одобряване на протокола и причините за отхвърляне, в случай че протоколът е отказан за одобрение.

Продължаване на лечението

Протоколите за продължаване на лечението също се издават от Специализирана комисия на база на следните критерии:

  1. Повлияване на показателите: намаляване на клиничната симптоматика – пруритус, еритем, дерматит – намаляване с поне 50%;
  2. Сумарна оценка на показателите – значително понижение на EASI спрямо изходната стойност;
  3. Липса на нежелани лекарствени реакции и изключващи критерии.

НАКРАТКО:

  • Електронният протокол се създава от ЕЛК по АП 38
  • Първият протокол се издава за период от 180 дни
  • Всеки следващ протокол се издава до 365 дни
  • Срокът за получаване за 1 протокол е 30 календарни дни
  • Всеки следващ протокол се генерира автоматично в РЗОК
  • получавате обаждане за валиден от… до…


Лекарства

Янус-киназен инхибитор (JAK инхибитор), чиито инхибитори са новите медикаменти, са вътреклетъчни ензими, които предават сигнали, произлизащи от взаимодействията на цитокиновите рецептори или рецепторите за растежния фактор на клетъчната мембрана, за повлияване на клетъчните процеси на хемопоеза и функцията на имунните клетки.

JAK-инхибиторите са медикаменти предназначени за пациенти, страдащи от средно-тежки и тежки форми на атопичен дерматит на и над 12-годишна възраст. Всички дерматолози могат да изписват лекарства за лечение на атопичен дерматит на пациенти, които отговарят на определени изисквания.

Противопоказания

  • Свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества на медикамента.
  • Активна туберкулоза (TB) или активни сериозни инфекции
  • Тежка степен на чернодробно увреждане
  • Бременност

Трябва да се обмисли прекратяване на лечението, когато няма доказателства за терапевтичната полза след лечение в продължение на 12 седмици.

JAK инхибиторите трябва да се използват, само ако не са налични подходящи алтернативи за лечение при пациенти:

  • на възраст 65 и повече години;
  • които са настоящи или бивши дългогодишни пушачи;
  • с други рискови фактори за сърдечносъдово или злокачествено заболяване.

JAK инхибиторите трябва да се използват с повишено внимание при пациенти с рискови фактори за венозна тромбоемболия, различни от посочените по-горе.

Ако лечението бъде прекъснато от пациента, след колко време се връщат симптомите на заболяването?

Консултацията с лекар дерматолог е задължителна, ако възнамерявате да спрете медикамента. При всички случаи от решаващо значение е преценката на лекуващия лекар.

Преди да се започне лечение на пациента, се назначават редица изследвания, които имат за цел да установят дали пациентът е подходящ за такъв тип лечение. При необходимост и по преценка на лекуващия лекар се назначават и консултации с други специалисти – кардиолог, гастроентеролог, ревматолог и др.

Съобщаване на нежелани реакции

Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар или фармацевт. Всички нежелани реакции, настъпили на фона на лечение с медикаменти за лекуване на атопичен дерматит, следва да се докладват на Изпълнителна агенция по лекарствата:

ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ ПО ЛЕКАРСТВАТА

БЪЛГАРИЯ, София 1303, ул. Дамян Груев 8

тел.: +359 2 8903555; факс: +359 2 8903434

e-mail: bda@bda.bg

Като съобщавате нежелани реакции, можете да дадете своя принос за получаване на повече информация относно безопасността на това лекарство.

*************************

Upadacitinib

*************************

Upadacitinib е първото, одобрено в България, лекарство за лечение на средно тежки и тежки форми на атопичен дерматит. То е показано за лечение на умерен до тежък атопичен дерматит при възрастни и юноши на възраст на и над 12 години, които са кандидати за системна терапия.

Лечението с упадацитиниб трябва да се започне и проследява от лекари с опит в диагностиката и лечението на заболяванията, за които е показан упадацитиниб.

Дозировка при Атопичен дерматит:

Възрастни: Препоръчителната доза упадацитиниб е 15 mg или 30 mg веднъж дневно въз основа на индивидуалното състояние на пациента.

  • Доза 15 mg е препоръчителна за пациенти с повишен риск от венозна тромбоемболия (ВТЕ), големи нежелани сърдечносъдови събития (major adverse cardiovascular events, MACE) и злокачествено заболяване
  • Доза 30 mg веднъж дневно може да е подходяща за пациенти с по-голяма тежест на заболяването, които не са с повишен риск от ВТЕ, MACE и злокачествено заболяване или пациенти с неадекватен отговор към 15 mg веднъж дневно. Трябва да се използва най-ниската ефективна доза за поддържане на отговора.

При пациенти на възраст на и над 65 години препоръчителната доза е 15 mg веднъж дневно.

При юноши на възраст от 12 до 17 години препоръчителната доза упадацитиниб е 15 mg веднъж дневно за юноши с тегло най-малко 30 kg.

Съпътстващи локални терапии

Упадацитиниб може да се използва със или без локални кортикостероиди. Може да се използват локални калциневринови инхибитори за чувствителни области, като лицето, шията, интертригинозните и гениталните области.

Трябва да се обмисли прекратяване на лечението с упадацитиниб при пациенти, при които няма доказателства за терапевтичната полза след лечение в продължение на 12 седмици.

Начин на приложение

Upadacitinib трябва да се приема перорално веднъж дневно със или без храна, като може да се приема по всяко време на деня. Таблетките трябва да се гълтат цели и не трябва да се делят, разтрошават или дъвчат, за да се гарантира, че цялата доза се освобождава правилно.

ВАЖНО! Лекарството трябва да се приема така, както е предписано от лекуващия лекар.

Upadacitinib се предлага на българския пазар под формата на таблетки с удължено освобождаване от 15 mg. Таблетките са лилави на цвят, с отпечатан от едната страна надпис „a15“.

Ако пропусна една доза, какво да направя?

Пропусната доза трябва да се вземе веднага, щом пациентът се сети. Ако е пропуснат цял ден, не се взима двойна доза, за да се компенсира пропуснатата таблетка, а се приема обичайната доза на следващия ден. При прием на повече от необходимата доза пациентът трябва да се свърже с лекуващия си лекар.

Важно е пациентът да приема необходимата доза всеки ден. Затова е добре да си сложи напомняне/аларма на телефона, да обвърже приема с ежедневна дейност (например след сутрешно кафе, преди миене на зъби вечер и др.)

Съвети към пациента

  • Да се приема по едно и също време всеки ден с чаша вода;
  • Да се избягват храни или напитки, съдържащи грейпфрут, тъй като те могат да засилят вероятността за получаване на нежелани реакции чрез увеличаване на количеството на лекарството в организма;
  • Да се съхранява в оригиналната опаковка, с плътно затворена капачка, за да защитите от влага;
  • Да се съхранява на място, недостъпно за деца;
  • Жените с детероден потенциал трябва да използват ефективна контрацепция по време на лечение с Upadacitinib и най-малко 4 седмици след последната доза, за да не забременеят на фона на терапията. В случай на бременност през това време трябва незабавно да се информира лекуващия лекар.
  • Таблетките не трябва да се чупят и разделят преди поглъщане/прием, тъй като може да се промени количеството на приетото лекарството.
  • Лекарството не трябва да се използва след срока на годност. Той е отбелязан върху етикета на блистера и картонената опаковка.
  • Лекарствата не трябва да се изхвърлят в канализацията.

Какви страничните ефекти при прием на упадацитиниб? 

При плацебо-контролирани клинични изпитвания за атопичен дерматит най-често съобщаваните нежелани реакции (≥ 2% от пациентите) при 15 mg или 30 mg упадацитиниб са инфекция на горните дихателни пътища (25,4%), акне (15,1%), херпес симплекс (8,4%), главоболие (6,3%), повишена CPK в кръвта (5,5%), кашлица (3,2%), фоликулит (3,2%), коремна болка (2,9%), гадене (2,7%), неутропения (2,3%), пирексия (2,1%) и грип (2,1%).

Dupilumab спада към класа на биолочната терапия.

Възрастни: Препоръчителната доза дупилумаб при възрастни пациенти е начална доза 600 mg (две инжекции от 300 mg), последвана от 300 mg през седмица, прилагани като подкожна инжекция.

В детска възраст дозировките варират, според години и килограми на детето.

Противопоказания

  • Свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества.
  • Дупилумаб може да се използва със или без локални кортикостероиди. Могат да се използват локални инхибитори на калциневрина, но те трябва да се запазят само за проблемни области като лицето, шията, областите между гънките и гениталната област.

Трябва да се обмисли прекратяване на лечението при пациенти, които не са показали отговор след 16-седмично лечение на атопичен дерматит. Някои пациенти с начален частичен отговор впоследствие може да се подобрят при продължаване на лечението повече от 16 седмици. Ако се налага прекъсване на лечението, пациентите могат да бъдат успешно лекувани повторно.

Ако e пропуснaта седмична доза, приложете дозата възможно най-скоро, като започнете нова схема въз основа на тази дата.

Най-честите нежелани реакции са реакции на мястото на инжектиране (включват еритем, оток, сърбеж, болка и подуване), конюнктивит, алергичен конюнктивит, артралгия, херпес на устата и еозинофилия.

*************************

Abrocitinib

*************************

Aброцитиниб принадлежи към група лекарства, наречени инхибитори на Янус-киназата, които помагат за намаляване на възпалението. То действа, като намалява активността на ензим в организма, наречен „Янус-киназа“, който участ-ва във възпалението. Aброцитиниб се използва за лечение на възрастни и юноши на възраст на и над 12 години с умерено тежък до тежък атопичен дерматит, известен също като атопична екзема. Като намалява активността на Янус-киназата, Cibinqo намалява сърбежа и възпалението на кожата. Това от своя страна може да намали нарушенията на съня и другите последици на атопичната екзема, като безпокойство или депресия, както и подобрява общото качество на живот.

В България в момента се реимбурсира по НЗОК само за пациенти над 18 години.

Aброцитиниб може да се използва със или без локална медикаментозна терапия за атопичен дерматит.

Дозировка и начин на приложение

Препоръчителната начална доза е 100 mg или 200 mg веднъж дневно въз основа на индивидуалните характеристики на пациента.

Препоръчителната начална доза за възрастни 200 mg веднъж дневно, както е предписано от Вашия лекар. (В България е регистрирана и се реимбурсира таблетна форма от 50 mg, което означава 4 таблетки приети наведнъж ). Вашият лекар може да повиши или понижи Вашата доза в зависимост от това колко добре действа Вашето лекарство.

Някои пациенти се нуждаят от по-ниска начална доза и Вашият лекар може да Ви даде 100 mg веднъж дневно:

  • Ако сте на възраст 65 или повече години имате определена медицинска анамнеза, повишен риск от инфекции, сърдечен удар (инфаркт на миокарда) и някои видове ракови заболявания;
  • Ако имате умерено тежки до тежки бъбречни проблеми, или ако са Ви предписани някои други лекарства, началната доза ще бъде или 50 mg, или 100 mg веднъж дневно.

Как да приемате Aброцитиниб?

Aброцитиниб е таблетка, която трябва да се приема през устата. Може да се използва с други лекарства за екзема, които прилагате върху кожата, или да се използва самостоятелно.

Трябва да поглъщате таблетката цяла с вода. Недейте да разделяте, разтрошавате или дъвчете таблетката преди поглъщане, тъй като това може да промени количеството лекарство, което ще постъпи в организма Ви.

Можете да приемате таблетката със или без храна. Ако получите гадене, когато приемате това лекарство, приемането му с храна може да помогне.

За да помните кога трябва да приемате Вашето лекарство, може да го приемате по едно и също време всеки ден.

Допълнителни изследвания за наблюдение

Вашият лекар ще направи кръвни изследвания преди и по време на лечението със Aброцитиниб и може да коригира Вашето лечение, ако е необходимо.

Противопоказания

Не приемайте Aброцитиниб:

  • ако сте алергични към аброцитиниб или към някоя от останалите съставки на това лекарство
  • ако в момента имате сериозна инфекция, включително туберкулоза
  • ако имате тежки чернодробни проблеми,
  • ако сте бременна или кърмите.
  • Ако сте приели повече от необходимата доза Aброцитиниб, трябва да се свържете с Вашия лекар.

Ако сте пропуснали да приемете Aброцитиниб:

  • приемете дозата веднага щом се сетите, освен ако трябва да приемете следващата доза след по-малко от 12 часа.
  • Ако остават по-малко от 12 часа до следващата Ви доза, оставете пропуснатата доза и вземете следващата обичайна доза, когато е планирана.
  • Не вземайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата таблетка.

Какви са рисковете, свързани със Aброцитиниб?

Най-честата нежелана реакция при Cibinqo е гадене (позиви за повръщане). Други чести нежелани реакции включват главоболие, акне, херпес симплекс.

Aброцитиниб не трябва да се прилага при пациенти със сериозна генерализирана инфекция, включително туберкулоза, или при пациенти с тежки чернодробни проблеми.

Лекарството също не трябва да се използва по време на бременност или кър-мене. Жените, които могат да имат деца, трябва да използват контрацепция по време на лечението с Aброцитиниб и един месец след спиране на лечението.

Бременност, контрацепция, кърмене и фертилитет

Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате бременност, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на това лекарство.

Контрацепция при жени: Ако сте жена с детероден потенциал, трябва да използвате ефективна контрацепция по време на лечение със Cibinqo и поне месец след последната доза от лечението. Вашият лекар може да Ви посъветва относно подходящите методи на контрацепция.

Бременност: Не използвайте Aброцитиниб, ако сте бременна, смятате, че може да сте бременна или планирате бременност, тъй като той може да увреди развиващото се бебе. Незабавно кажете на Вашия лекар, ако забременеете или смятате, че може да сте бременна по време на лечението.

Кърмене: Не използвайте Aброцитиниб, докато кърмите, тъй като не е известно дали това лекарство преминава в кърмата и оказва ефект върху бебето. Вие и Вашият лекар трябва да решите дали ще кърмите или ще използвате това лекарство.

Фертилитет: Cibinqo може временно да намали способността за забременяване при жени с детероден потенциал. Този ефект е обратим след спиране на лечението. Аброцитиниб не оказва ефекти върху мъжкия фертилитет или сперматогенезата.

Как да съхранявате Aброцитиниб?

Да се съхранява на място, недостъпно за деца. Не използвайте това лекарство след срока на годност, отбелязан върху картонената опаковка, бутилката и фолиото на блистера след „Годен до:“/„EXP“. Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец. Това лекарство не изисква специални условия на съхранение.

Как изглежда Aброцитиниб и какво съдържа опаковката?

Cibinqo 50 mg таблетки са розови, овални, с дължина приблизително 11 mm и ширина 5 mm, с вдлъбнато релефно означение „PFE“ от едната страна и „ABR 50“ от другата. Всяка опаковка с блистери съдържа 28 таблетки.

Публикации за заболяването

Сърбежът и дискомфортът, свързани с атопичния дерматит нарушават […]