Ранни симптоми на анкилозиращ спондилит / Болест на Бехтерев
- болката ниско в кръста:
Най-честият ранен симптом на заболяването, понякога болката се разспространява по хода на двата крака ("ишиас горен тип"). В началото болката може да е едностранна и непостоянна. Усеща се дълбоко и е трудно да се локализира точно. За някол¬ко месеца болката става трайна и двустранна. Долната част на кръста става скована и болезне¬на. Болката се засилва при опит за рязко извиване на гърба. - сковаността и болката в гръбнака:
Изразени са сутрин, пациентите усещат облекчение на болката с леки физически упражнения или топъл душ. При тежки случаи на заболяването болката и сковаността в гръбнака събуждат болните нощем, като ги принуждават да станат и да се раздвижат. Влагата и студът засилват гръбначните симптоми. - Болезненост при натиск в близост до ставите:
Дължи се на възпалението на залавните места на сухожилията за костите. Болката в гърдите, засилваща се при кашлица, се дължи на възпалителни промени на ставите между прешлените в гръбнака и ставите между прешлените и ребрата. В резултат на това болните не са в състояние да раз¬гърнат напълно гръдния кош при вдишване. Всичко това води до нарушена механика на дишане. - Скованост на врата и болка в шийния отдел на гръбначния стълб:
Обикновено се развива няколко години след началото на заболяването. - изменения в тазобедрените и раменните стави:
Тазобедреното засягане е по-често при начало на заболяването в детска или юношеска възраст. Започва внезапно, остро, със засягане и на двете тазобедрени стави. Води до инвалидност в късните стадии на заболяването. В тези случаи се оформя типична стойка - при изправен стоеж болните са с леко свити коленни и тазобедрени стави.
Късни стадии на анкилозиращ спондилит / Болест на Бехтерев
В късните стадии на Анкилозиращ спондилит, с прогресията на заболяването целият гръбнак се сковава и изглажда в областта на физиологичните кривини. Измененията в шийния отдел водят до ограничена вратна подвижност. При изправен болен се установява увеличено разстояние между най-задната точка на черепа и стената. Гръдният кош става плосък, коремът изпъква напред, дишането е диафрагмално. Ръцете увисват до коленете. Тази стойка, типична за напреднал Анкилозиращ спондилит, насочва към диагнозата в късните стадии на заболяването.
Извън-гръбначни и извън-ставни прояви
- Остро възпаление на очите - увеит (иридоциклит)-25-30% от болните , по-често HLA-B 27(+)
- Хронично възпалително чревно заболяване;
- Сърдечни прояви (недостатъчност на аортната клапа, нарушения на сърдечния ритъм , кардиомегалия и перикардит);
- Белодробна фиброза;
- Неврологични прояви – изтръпване на горни и долни крайници , фрактури на прешленни тела;
- Бъбречно засягане – обичайно е асимптомно и късно в хода на болестта;
- Остеопороза;
- Симптоми от общ характер – повишена температура, умора, загуба на апетит.
Източник:
д-р Христо Славов
д-р Румяна Христова