Локално лечение
В стадии на поява на обривите – охладителен крем, растителни масла или готови базисни кремове.
При останалите форми: за отстраняване на люспите – салицилова киселина 5 % разтвор в подходящ течен или мазен крем; Препарати, съдържащи урея - чисти или в комбинация със салицилова киселина.
За разнасяне на плаките – катрани за предпочитане (каменовъглен) под формата на лосиони в комбинация със салицилова киселина и урея или кремове в комбинация с кортикостероиди; За регулиране хиперделенето на клетките – Детранол. Използват се и витамини – витамин Д3.
Общо лечение
При обриви по цялото тяло, както и при и резистентни на локална терапия случаи – Етренинат (Тигазон) като с настъпване на подобрение дозата постепенно се намалява. Цитостатици – Метотрексат по 25-30 мг/седмично.
Нестероидни противовъзпалителни средства – Аспирин, Индометацин, Волтарен и други – се използват главно при Псориатичния артрит.
Витамини – витамин В11, В12 – при еруптивните форми.
Биологични средства
Напоследък в терапия на кожния Псориазис и Псориатичния артрит навлязоха и нови биологични средства като: Адалимумаб (Хумира) 40 мг/на 14 дни, Етанерцепт (Енбрел) 50 мг/седмично, Устекинумаб (Стелара), Секукинумаб (Козентикс) и други.
Физиотерапия
Ултравиолетови облъчвания – селективна ултравиолетова терапия и морелечение; фотохимиотерапия – прилагане на фотосенсибилизатори и послеващо облъчване с UV лъчи (365 nm от специални лампови устройства)
Диета
Ограничаване на животинските мазнини и на големите количества въглехидрати. В хранителния режим да се включват предимно растителни масла, млечни продукти, плодове и зеленчуци.
Профилактика
За избягване на тежките рецидиви се препоръчва ежегодни морелечение.
Източник: д-р Христо Славов